رم چیست؟ هرآنچه که باید درباره RAM لپ تاپ بدانید

هرآنچه که باید درباره RAM لپ تاپ و کامپیوتر بدانید
در این مقاله میخوانید:

همانند ما که در زندگی روزمره با انجام فعالیت‌های مختلف مشغول هستیم و باید اولویت‌هایمان را در این بین انتخاب کنیم، کامپیوترها نیز همینطور عمل می‌کنند. به منظور داشتن تجربه بهتری از کامپیوتر خود، اجزای مختلف آن باید به صورت هماهنگ با یکدیگر کار کرده تا بتوانند یک یا چند برنامه را به خوبی اجرا کنند. یکی از این اجزا کلیدی، حافظه RAM است که وظیفه‌ی ذخیره‌سازی داده‌های کوتاه مدت کامپیوتر را بر عهده دارد. اگر ظرفیت یا قابلیت‌های حافظه RAM کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما مناسب نباشد، عملکرد آن ضعیف خواهد بود یا حتی ممکن است به درستی کار نکند.

🎮 پیشنهاد مطالعه: بهترین لپ تاپ های گیمینگ ایسوس

رم چیست؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که رم چیست و چگونه کار می‌کند. Random Access Memory یا همان RAM، یک نوع حافظه است که برای ذخیره و دسترسی سریع به داده‌ها استفاده می‌شود. در این حافظه امکان نوشتن و خواندن داده‌ها در مدت زمان خیلی کوتاه وجود دارد.

این حافظه، به سیستم شما امکان می‌دهد تا با سرعت بالا به داده‌های مورد نیاز دسترسی پیدا کند و تاثیر قابل توجهی بر سرعت عملکرد سیستم شما می‌گذارد. باید توجه داشت که حافظه RAM، یک حافظه موقتی است و پس از هر بار راه‌اندازی سیستم، تمامی داده‌های ذخیره شده در آن پاک می‌شوند.

رم کامپیوتر و لپ تاپ چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد، حافظه RAM در کامپیوتر و لپ‌تاپ، برای ذخیره‌سازی کوتاه مدت و دسترسی خیلی سریع به داده‌ها استفاده می‌شود. عملکرد این قطعه، بر اساس مبدا الکترونیکی آن صورت می‌گیرد. زمانی که شما دستوری را به کامپیوتر می‌دهید یا برنامه‌ای را اجرا می‌کنید، داده‌های مربوط به آن دستور یا برنامه از حافظه ذخیره‌سازی (مانند هارد دیسک) به حافظه RAM منتقل می‌شوند.

🔴 پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید لپ تاپ ایسوس

این قطعه قادر است با سرعتی بسیار بالا، به داده‌های مختلف دسترسی پیدا کند. هنگامی که برنامه‌ای در حال اجرا است، داده‌های مربوط به آن، برای استفاده فوری در حافظه رم نگهداری می‌شوند. به عنوان مثال، وقتی شما یک برنامه را اجرا می‌کنید، فایل‌های مربوط به آن برنامه از حافظه ذخیره‌سازی به رم منتقل شده و سپس پردازنده دستورات مربوط به اجرای برنامه را از این حافظه دریافت کرده و به ترتیب مورد نیاز اجرا می‌کند.

در طول اجرای برنامه، داده‌های موقتی و محاسباتی نیز در حافظه RAM نگهداری می‌شوند. مزیت اصلی این قطعه، نسبت به حافظه‌های دیگر، مانند حافظه ذخیره‌سازی، سرعت بالا و قابلیت دسترسی سریع به اطلاعات است. شاید برای شما هم سوال شده باشد که رم لپ تاپ چیست و آیا تفاوتی با رم کامپیوتر دارد یا خیر؟ در کل، هر دو نوع حافظه دسکتاپ و لپ‌تاپ، عملکرد مشابهی دارند؛ اما تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها موجود است.

اکثر رم‌ها، بر مبنای تکنولوژی DRAM ساخته می‌شوند؛ اما تکنولوژی دیگری به نام SDRAM نیز وجود دارد که در آن سرعت و قیمت بیشتری را مشاهده می‌کنیم. اختلافات بین رم دسکتاپ و لپ‌تاپ به طور کلی زیاد نیستند؛ اما این تفاوت‌های جزئی، مانند اندازه، باعث می‌شوند که این دو نوع رم جایگزین یکدیگر نباشند.

انواع Ram در کامپیوتر و لپ تاپ چیست؟

در کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها، انواع مختلفی از حافظه RAM وجود دارد که با توجه به نیازها و سازگاری با سیستم‌ها متفاوت هستند؛ در ادامه انواع رایج حافظه RAM را برای کامپیوتر و لپ‌تاپ مرور خواهیم کرد:

 • DDR3: این نوع حافظه در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهایی با قدرت کم و یا قدیمی کاربرد دارد.
 • DDR4: استاندارد جدیدتری از حافظه DDR در بازار موجود است که بیشتر در سیستم‌های مدرن استفاده می‌شود. این نوع حافظه سرعت بالاتر، بهره‌وری بهتر و ظرفیت بیشتری را ارائه می‌دهد.
 • DDR5: حافظه DDR5، یک استاندارد حافظه جدید که در برخی از لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای جدید از آن استفاده می‌شود. این مدل، نسبت به نسخه‌های قبلی سرعت بالاتر و قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی حجیم‌تر را دارد.
 • LPDDR: این نوع حافظه برای مصارف پرتابل مانند لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و دستگاه‌های هوشمند طراحی شده‌اند. LPDDR نسخه‌های مختلفی از جمله LPDDR3، LPDDR4، و LPDDR5 دارد که به ترتیب در دستگاه‌های مختلف به کار می‌روند.
 • ECC: این نوع حافظه برای کاربردهای حساس به خطا مانند سرورها استفاده می‌شود. ECC قابلیت تشخیص و تصحیح خطاها را دارد تا از احتمال افت داده‌ها به دلیل خطای سخت‌افزاری کاسته شود.
 • Registered: این نوع حافظه، در سرورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت کنترل خطای بیشتری دارد.
 • DIMM: این حافظه در کامپیوترها و سرورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و اندازه بزرگ‌تری نسبت به SO-DIMM دارد.
 • SO-DIMM: این نوع رم نیز برای لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های قابل حمل با فضای محدود طراحی شده‌اند و دارای اندازه کوچک‌تری نسبت به DIMM است.

به طور کلی، شما باید برای انتخاب بهترین حافظه رم، توجه داشته باشید که مادربردتان از چه نوعی پشتیبانی می‌کند.

🔴 پیشنهاد مطالعه: استاندارد DDR در رم ها

تفاوت Ram و SDRAM چیست؟

ابتدا، میکروچیپ‌های رم سرعت متفاوتی نسبت به پردازنده‌های کامپیوتر داشتند. این مشکل شدت گرفت و زمانی که پردازنده‌ها قدرتمندتر شدند، آن حافظه نمی‌توانست با درخواست‌های پردازنده برای اجرای داده‌ها هماهنگ باشد. 

در اوایل دهه 90 میلادی و با معرفی Synchronous Dynamic RAM یا SDRAM، همگام‌سازی بین حافظه‌های کامپیوتر و ورودی‌های پردازنده انجام شد که در آن کامپیوترها می‌توانستند وظایف را سریع‌تر انجام دهند.

با این حال، نسخه اصلی Single Data Rate SDRAM یا SDR SDRAM، محدودیت سرعت داشت و در بین سال‌های 2000، مهندسین DDR SDRAM را توسعه دادند. این تکنولوژی، داده‌ها را مانند ساعت می‌چرخاند. DDR SDRAM سه مرتبه با مدل‌های DDR2، DDR3 و DDR4 تکامل یافت و هر نسخه، سرعت انتقال داده‌ها را افزایش و مصرف انرژی را کاهش داد.

تفاوت بین Ram و ROM چیست؟

تفاوت رم و رام یا به عبارت دیگر تفاوت Ram با Rom، یکی از سوالاتی است که احتمال دارد برای هر فردی پیش بیاید. ROM یا همان حافظه رام، برای ذخیره کردن دائمی اطلاعات و RAM برای ذخیره کردن داده ها بصورت موقت است. تراشه رام، یک وسیله ذخیره‌سازی غیر فرّار محسوب می‌شود و برای حفظ اطلاعات ذخیره شده روی آن به منبع برق ثابت نیازی نیست. در مقابل، رم یک تراشه فرّار است و هنگام قطع جریان برق، هرگونه اطلاعاتی که روی آن ثبت شده، از بین می‌رود.

تفاوت رم با هارد چیست؟

رم و هارد دیسک، دو نوع حافظه مختلف در یک سیستم کامپیوتر هستند که ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. همانطور که گفته شد، حافظه رم، اطلاعات را برای مدت زمان کوتاهی درون خود نگه می‌دارد و پس از خاموشی سیستم یا بسته شدن برنامه‌ها از بین می‌روند.

از طرف دیگر، هارد دیسک به عنوان یک حافظه غیرفرار عمل می‌کند که اطلاعات را به صورت دائمی نگه می‌دارد و حتی بعد از خاموش شدن سیستم نیز اطلاعات در آن باقی می‌ماند. رم برای افزایش سرعت عملکرد سیستم استفاده می‌شود؛ در حالی که هارد دیسک برای افزایش فضای ذخیره‌سازی به کار می‌رود.

چرا Ram در کامپیوتر و لپ تاپ نقش حیاتی و مهم دارد؟

رم به عنوان حافظه دسترسی تصادفی عمل می‌کند و اطلاعات به صورت فرّار در آن ذخیره می‌شوند. این قابلیت به سیستم امکان می‌دهد که به صورت مستقیم و با سرعت بالا، اطلاعات مورد نیاز را بخواند. با افزایش حجم، پیچیدگی برنامه‌ها و وظایف کاربران، نیاز به این حافظه برای اجرای همزمان برنامه‌های مختلف افزایش یافته است.

🔴 پیشنهاد مطالعه بیشتر: رم دو کاناله چه تفاوتی با رم تک کاناله دارد؟

اگر سیستم دارای رم کافی باشد، می‌تواند به راحتی، برنامه‌ها و وظایف جدیدی که ممکن است در آینده نیاز شود، اجرا کند. این کار سهولت گسترش‌پذیری سیستم را افزایش می‌دهد؛ بنابراین حضور این حافظه با ظرفیت و سرعت مناسب در یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ، اهمیت زیادی در بهبود عملکرد و تجربه یک کاربر دارد.

لپ تاپ یا کامپیوتر من چه مقدار رم نیاز دارد؟

مقدار رم مورد نیاز رایانه شما، بستگی به این دارد که برای چه چیزی از سیستم خود استفاده می‌کنید. اگر از آن فقط برای تماشای ویدیوها و پاسخ دادن به ایمیل‌ها استفاده می‌کنید، تنها 4 گیگابایت می‌تواند به شما کمک کند؛ اما اگر می‌‎خواهید عکس و ویدیو به کمک فتوشاپ یا نرم افزارهای تدوین ویدیو، ویرایش و تنظیم کنید یا گیم بازی کنید، باید حداقل 16 گیگابایت رم داشته باشید.

اگر می‌خواهید تجربه‌ای بدون کندی سرعت داشته باشید و بودجه مناسبی دارید، حداقل 32 گیگابایت رم لازم خواهید داشت. این 32 گیگابایت رم، به شما امکان می‌دهد تا برنامه‌های قدرتمندی مانند فتوشاپ و پریمیر را بصورت کاملا روان اجرا کنید.

چه زمانی لازم است Ram کامپیوتر و لپ تاپ را ارتقا بدهیم؟

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالاتی که برای هر فردی پیش می‌آید، این است که چه زمانی رم لپ تاپ را ارتقا دهیم؟ گذشته از اینکه چقدر از ظرفیت رم خود را استفاده می‌کنید، تعدادی نشانه وجود دارد که ممکن است نشان دهد حافظه شما نیاز به ارتقا دارد:

 • هنگامی که 80 درصد رم شما بیهوده مصرف می‌شود.
 • فایل‌های شما بسیار کند اجرا می‌شوند.
 • برنامه‌ها بسیار کند شده‌اند.
 • باز کردن چندین برنامه باعث افت شدید عملکرد سیستم شما می‌شود.

اگر این موارد را به طور مداوم تجربه کرده‌اید، ممکن است نشانه آن باشد که وقتش رسیده است که حافظه رم خود را ارتقا دهید.

تا الان درباره رم و نکات آن چه چیزهایی یاد گرفتیم؟

رم یکی از اجزای ضروری برای کامپیوترها و لپ تاپ ها است. پردازنده‌ها به یک قطعه نیاز دارند که بتوانند اطلاعات را به صورت موقت ذخیره کنند و این قطعه با نام رم شناخته می‌شود. در واقع، حضور این حافظه در لپ‌تاپ یا رایانه‌های شخصی، برای عملکرد مناسب بسیار حیاتی است. در زمان خرید رم یا حافظه، باید دقت کافی برای خرید این قطعه را داشته باشیم تا یک محصول با هماهنگی مناسب با مادربرد و سیستم خود انتخاب کنیم.

پیشنهاد مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شعب تحویل حضوری ایسوس ایران
شعبه های فعال امروز
مرکز خدمات ایسوس ایران

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت برج آ طبقه هفتم واحد ۷۰۴ - ایسوس ایران

فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت
فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه همکف واحد 03 (جمعه ها باز است) - ایسوس ایران

فروشگاه 152 پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه اول واحد 152 - ایسوس ایران

این امکان فراهم است که سفارش‌تان را از 25 شعب ایسوس ایران در شهر تهران دریافت فرمایید.

کارشناسان ما در تمام شعب ایسوس ایران آماده پاسخگویی و راهنمایی به شما برای خرید هستند. برای راهنمایی بیشتر با شماره 45639-021 تماس بگیرید.