آموزش تغییر مرورگر ویندوز بدون از بین رفتن رمز ها و بوکمارک

آموزش سوییچ کردن بین مرورگر های مختلف بدون از بین رفتن دیتا ها
در این مقاله میخوانید:

اگر شما به دلیل خسته شدن از یک مرورگر یا داشتن ویژگی‌های جدید در یک مرورگر دیگر تصمیمی جهت تغییر آن داشته باشید، ممکن است فکر از دست دادن پسورد‌ها، بوکمارک‌ها و حتی تاریخچه، شما را پشیمان کند.  به عبارت دیگر، کاربران اکثرا از یک مرورگر به صورت پیش‌فرض در سیستم خود استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه سیستم‌های امروزی دسترسی به برنامه‌های مختلفی با ویژگی‌های متفاوت دارند، استفاده از یک مرورگر دیگر می‌تواند تجربه وبگردی شما را بهبود بخشیده و راحت‌تر کند.

پیشنهاد خرید: خرید لایسنس ویندوز 11 اورجینال

۴ مرورگر جایگزین برای شما + روش انتقال رمزها و بوک‌مارک‌ها

داده‌ها، افزونه‌ها و بوک‌مارک‌های شما ممکن است به عنوان یک دلیل مهم برای ادامه استفاده از همان برنامه قبلی به نظر بیاید. دوست دارید بدانید انتقال داده‌های شما به یک مرورگر دیگر چطور ممکن می‌شود؟ اگر آموزش تغییر مرورگر ویندوز بدون از بین رفتن رمز ها و بوکمارک ها را نمی‌دانید، این مقاله را مطالعه کنید.

در این مقاله چهار مرورگر اصلی را برای حفظ داده‌ها و انتقال آنها به برنامه دیگر مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ همچنین سایر برنامه‌ها را می‌توان با راهکارهای پیش‌رو و با بررسی تنظیمات آن اجرا کنید.

Google Chrome

انتقال پسورد و بوکمارک به مرورگر کروم

برای اعمال کلیه مواردی که در مقدمه این مقاله گفته شد، روی سه نقطه (بالا سمت راست) در مرورگر کروم خود کلیک و تنظیمات را انتخاب کنید؛ و در ادامه جهت انتقال داده‌ها از سایر مرورگرها به Google Chrome مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. سربرگ You and Google
 2. گزینه Import bookmarks and settings
 3. انتخاب مرورگری که می‌خواهید داده‌ها از آن انتقال یابد (اگر فایل HTML بوکمارک‌ها را دارید، گزینه “Bookmarks HTML File” را انتخاب کنید.)
 4. دکمه import

شاید برایتان سوال باشد که آیا رمزها پاک می‌شود؟ جهت این منظور و حفاظت از رمزهای خود مراحل زیر را پیش بگیرید:

 1. سربرگ Autofill and passwords
 2. گزینه Google Password Manager 
 3. سربرگ Settings
 4. بخش Export passwords گزینه download file
 5. انتخاب فایل با قالب CSV از روی کامپیوتر (اخطار: فایل CSV که از کروم بارگیری می‌کنید حاوی کلیه نام‌های کاربری و رمزهای عبور شما در یک قالب متن رمزگذاری خواهد بود. اطمینان حاصل شود که این ذخیره‌سازی را بر روی یک رایانه مطمئن انجام می‌دهید و پس از استفاده از فایل آن را حذف کنید.)

به طور کلی، بهتر است از  یک password manager استفاده کنید. انتقال داده‌ها از کروم به سایر مرورگرها به شرطی که اطلاعات شما با حساب Google همگام‌سازی شده باشند (برای بررسی این مورد به سربرگ You and Google در تنظیمات Chrome مراجعه کنید.) امکان پذیر است.

سپس به آدرس http://www.google.com/ takeout بروید؛ مطمئن شوید که کادر کروم علامت زده شده باشد و گزینه select all را فعال کنید. (می‌توانید در صورت نیاز موارد دلخواه را تیک بزنید.) روی Next step کلیک و دستورالعمل‌های روی صفحه را برای تکمیل فرآیند انجام دهید.

Apple Safari ( اگر کاربر مک بوک هستید! )

انتقال دیتا به مرورگر سافاری

برای انتقال داده‌ها از سایر مرورگرها به Safari، با باز کردن file از منو، گزینه Import From را انتخاب کنید. در زیر منو مرورگرهایی از جمله کروم و فایرفاکس ظاهر می‌شوند که سافاری می‌تواند مستقیماً با آنها کار کند؛ در نهایت مرورگر مربوطه را انتخاب و همه داده‌های مورد نظر را انتقال دهید.

برای وارد کردن اطلاعات از مرورگرهای دیگر (مانند Microsoft Edge) اگر می‌تواند داده‌ها را در قالب‌ CSV یا HTML صادر کند، از منو Import From یکی از گزینه‌های Bookmarks HTML File یا Passwords File CSV را انتخاب و آن را import کنید.

برای انتقال نشانک‌ها از سافاری به سایر مرورگرها می‌توانید export options را با کلیک کردن روی File و سپس گزینه export بیابید؛ دو گزینه نشانک‌ها و گذرواژه‌ها وجود دارد که از شما خواسته می‌شود نام و مکان را برای export فایل انتخاب کنید. به دلیل ماهیت حساس داده‌ها، گزینه گذرواژه‌ها با یک هشدار تأیید اضافی همراه است.

Mozilla Firefox

انتقال دیتا به مرورگر فایرفاکس

برای انتقال داده‌ها از سایر مرورگرها به فایرفاکس، بر روی سه خط افقی (بالا سمت راست) کلیک و سپس setting را انتخاب کنید. در سربرگ General (با علامت چرخ‌دنده مشخص شده)، Import Data را بزنید؛ سپس با لیستی از سایر مرورگرهایی که فایرفاکس در سیستم شما شناسایی می‌کند مواجه خواهید شد.

Firefox می‌تواند داده‌ها را مستقیماً از اکثر مرورگرها مانند Chrome ،Safari و Edge وارد کند. (اگر فایل HTML بوکمارک‌ها را دارید، گزینه “Bookmarks HTML File” را انتخاب کنید.) بعد از انتخاب مرورگر در زیر منوی کشویی برای گرفتن داده‌های مورد نظر از جمله نشانک‌ها و رمزهای عبور فرآیند Import آغاز خواهد شد.

از طرفی، برای انتقال داده‌‌ها از Firefox به سایر مرورگرها، می‌توانید داده‌های خود را به فرم HTML انتقال دهید: 

 1. منوی فایرفاکس را باز کنید. (سه خط افقی، بالا سمت راست)
 2.  گزینه Bookmarks.
 3. سپس Manage bookmarks.
 4. روی نماد import and backup (دو فلش) کلیک کنید.
 5. انتخاب گزینه Export bookmarks to HTML.

همچنین می‌توانید رمزهای عبور را طبق مراحل زیر، نیز انتقال دهید:

 1. گزینه Passwords از منوی فایرفاکس.
 2. انتخاب گزینه Export Logins از صفحه باز شده سه نقطه (بالا سمت راست)

Microsoft Edge

انتقال دیتا به مرورگر مایکروسافت اج بدون از بین رفتن پسورد و بوکمارک

برای انتقال داده‌ها از سایر مرورگرها به Edge مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1.  کلیک کردن روی سه نقطه (بالا سمت راست) 
 2. روی settings کلیک کنید.
 3. سربرگ Profiles داده‌ها را از مرورگر دیگری وارد کنید. 
 4. انتخاب گزینه Import browser data.

 در صفحه باز شده مرورگرهایی که Edge می‌تواند مستقیماً با آنها کار کند از جمله Chrome و Firefox فهرست شده‌اند. فقط روی Import کلیک کنید تا داده‌ها از مرورگر انتخابی منتقل شود.

برای مرورگرهایی که مستقیماً پشتیبانی نمی‌شوند، روی Choose What to Import کلیک کنید. این بخش طیف وسیعی از گزینه‌ها از bookmarks HTML files گرفته تا password CSV files را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه Import Passwords، داده‌ها را از طریق password manager وارد کنید.

از صفحه نمایه‌ها در تنظیمات می‌توانید روی Passwords کلیک، سپس روی سه نقطه درست بالای لیست رمزهای عبور خود را انتخاب کنید و برای ایجاد فایلی که قابل استفاده روی مرورگر دیگری است، گزینه Export Passwords را بزنید.

برای انتقال نشانک‌ها از Edge به سایر مرورگرها، روی سه نقطه (بالا سمت راست) کلیک کنید تا منوی اصلی باز شود، سپس گزینه Favorites را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، گزینه Export favorites را بزنید.

جمع بندی نکات گفته شده

همانطور که در این مقاله خواندید، تغییر مرورگر کار بسیار راحتی است. شما با دنبال کردن مراحل بالا می‌توانید برنامه مدنظرتان را به‌عنوان پیش فرض در گوشی تنظیم کنید تا از این پس تمامی لینک‌ها با استفاده از همان مرورگری که انتخاب کرده‌اید باز شوند و با برنامه‌ی مورد علاقه خود مشغول وبگردی شوید.

به طور کلی، با انجام این مراحل، شما می‌توانید مرورگر جدید خود را در ویندوز راه‌اندازی و به راحتی بوکمارک‌ها و رمزهای عبور خود را از مرورگر قبلی به مرورگر جدید منتقل کنید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شعب تحویل حضوری ایسوس ایران
شعبه های فعال امروز
مرکز خدمات ایسوس ایران

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت برج آ طبقه هفتم واحد ۷۰۴ - ایسوس ایران

فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت
فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه همکف واحد 03 (جمعه ها باز است) - ایسوس ایران

فروشگاه 152 پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه اول واحد 152 - ایسوس ایران

این امکان فراهم است که سفارش‌تان را از 25 شعب ایسوس ایران در شهر تهران دریافت فرمایید.

کارشناسان ما در تمام شعب ایسوس ایران آماده پاسخگویی و راهنمایی به شما برای خرید هستند. برای راهنمایی بیشتر با شماره 45639-021 تماس بگیرید.