11 روش برای افزایش فضای خالی درایو C در ویندوز 11

11 روش برای افزایش فضای خالی درایو C در ویندوز 11
در این مقاله میخوانید:

چند روز پیش، یکی از مشتریان ما به بخش تعمیرات ایسوس شرکت ما مراجعه کرد و اعلام کرد که لپ تاپ ویووبوک ایسوس ایشان کُند شده و نمیتواند مانند سابق، با سرعت بالا روی نرم افزارهای تخصصی مثل فوتوشاپ کار کند. با بررسی لپ تاپ مشتریمان، متوجه شدیم که فضای درایو C ویندوز 11 تنها 1 گیگابایت فضای خالی داشت! این مشکل می‌توانست باعث کاهش سرعت لپ تاپ و حتی از دست رفتن دیتاهای حیاتی شود.

به عنوان یک کارشناس فناوری اطلاعات، باید هر چه سریعتر راه‌حلی را پیدا کنیم. پس از انجام بررسی‌های مختلف، متوجه شدیم که ویندوز 11 و ویندوز 10 دارای ویژگی‌ها و تنظیمات پیشرفته‌ای هستند که می‌توانند در بهینه‌سازی و آزادسازی فضای دیسک به شدت کمک کنند؛ با انگیزه و تمام تلاش، شروع به آزمایش این روش‌ها کردیم.

از حذف فایل‌های اضافی و پنهان گرفته تا خالی کردن حافظه کش سیستم و حذف برنامه‌های غیرضروری، هیچ تلاشی را در افزایش فضای آزاد درایو  C را از دست ندادیم. نتایج به سرعت خود را نشان دادند و فضای درایو C ویندوز 11 به طرز چشمگیری افزایش یافت و حالا لپ تاپ ایسوس مشتری ما سرعت اجرایی بیشتری داشت. با رضایت از موفقیت در این ماموریت، تصمیم گرفتیم تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذاریم. در این مقاله از ایسوس ایران، 11 روش مختلف برای افزایش فضای درایو C در ویندوز 11 و 10 را به طور کامل شرح داده‌ایم.

استفاده از برنامه Disk Cleanup ویندوز 11

ویندوز 11 و 10، دارای یک ابزار داخلی به نام پاکسازی دیسک هستند که به شما امکان می‌دهد از شر فایل‌های موقت، از جمله به روزرسانی ویندوز که دیگر نیازی ندارید و گزارش‌های خطا، خلاص شوید. استفاده از آن آسان است؛ در ادامه، نحوه کار با این برنامه را به شما توضیح خواهیم داد:

  • برنامه Disk Cleanup را اجرا کنید. با استفاده از جستجوی ویندوز می‌توانید آن را بیابید.

  • تمام دسته‌بندی‌های فایل را تغییر دهید. (مگر اینکه واقعاً موردی وجود داشته باشد که باید نگه داشته شود) و سپس Ok و Delete Files را بزنید.

  • برنامه Disk Cleanup را مجدداً راه‌اندازی کرده و روی دکمه Clean up system files کلیک کنید.

انواع فایل‌ها می‌توانند در اینجا بررسی شوند. دکمه OK را فشار دهید و هنگامی که از شما خواسته شد دکمه Delete Files را بزنید.

شاید این روش نتواند فضای زیادی را برای شما خالی کند؛ اما استفاده از آن کمک خوبی برای برخی از کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها است.

از منوی تنظیمات ذخیره‌سازی ویندوز 11 استفاده کنید

اگر از ویندوز 11 استفاده می‌کنید، یک منوی تنظیمات ذخیره‌سازی در سیستم شما وجود دارد که دقیقاً نشان می‌دهد چه مقدار فضا را برای انواع مختلف داده‌ها استفاده کرده‌اید. این ابزار، تمام برنامه‌ها، اسناد، تصاویر و حتی فایل‌های دانلود را به شما نشان می‌دهد.

  • به Settings->Storage بروید.

  • مطمئن شوید که گزینه Storage Sense روشن است. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا با حذف برخی از فایل‌های موقت برای شما، فضای دیسک به صورت روزانه خالی شود.

  • گزینه Cleanup recommendations را بزنید.
  • به توصیه‌های زیر فایل‌های موقت و فایل‌های بزرگ یا استفاده نشده نگاه انداخته و برنامه‌های غیر ضروری را پاک کنید.

در لپ تاپ ایسوس شرکت ما، 38.2 گیگابایت فایل غیر ضروری در پوشه دانلود من وجود داشت که به آن‌ها نیازی نداشتیم.

پاک کردن فایل‌های عظیم را در File Explorer

حتی منوی تنظیمات ذخیره‌سازی نیز نمی‌تواند به شما کمک کند تا همه فایل‌های بزرگی را که در جایی از درایو خود دارید، بیابید. File Explorer می‌تواند به شما کمک کند تا بر اساس اندازه، تمام فایل‌هایی را که در اختیار دارید، مشخص کرده و با تمرکز بهتری آن‌ها را بیابید.

  •  با زدن کلید Windows + E، می‌توانید فایل اکسپلورر را اجرا کنید.

  • وارد This PC شوید.

  • Gigantic را در کادر جستجو وارد کنید. حرف «G» باید به صورت بزرگ نوشته شود، وگرنه کار نخواهد کرد. با این کار، فایل‌هایی که بیشتر از 4 گیگابایت حجم دارند، جستجو می‌شوند.

وارد کادر جستجو شوید و این کار را دوباره انجام دهید. گزینه Huge فایل‌هایی با حجم 1 تا 4 گیگابایت را نشان می‌دهد. با انجام این کار، چندین فایل پیدا کردیم؛ اما فقط یکی از آن‌ها را می‌خواستیم حذف کنیم، آن هم یک ویدئو با ظرفیت 1.4 گیگابایت بود.

با استفاده از این روش، لپ تاپ ما 23 گیگابایت فایل شناسایی کرد که غیر قابل استفاده نبودند. ممکن است چندین دقیقه طول بکشد تا برنامه جستجوی خود را در کل درایو کامل کند؛ اما در نهایت موفق می‌شود تا آن‌ها را بیابد.

پیدا کردن فهرست های بزرگ با WinDirStat

اگر با یک پوشه مملو از فایل‌های کوچک همراه هستید که فضای زیادی را اشغال کرده‌اند، WinDirStat، یک ابزار رایگان است که می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا اندازه هر پوشه در درایو خود را ببینید و بتوانید آن‌هایی را که فضای آزاد زیادی از شما گرفته‌اند، بیابید.

  1. برنامه WinDirStat را دانلود، نصب و اجرا کنید.

نکته: حدود پنج دقیقه طول می‌کشد تا این برنامه وظیفه خود را برای اسکن کردن همه فهرست‌های موجود در یک فضای هارد SSD (اس اس دی) 500 گیگابایتی انجام دهد.

فهرست دایرکتوری‌ها را بررسی کرده و ببینید آیا فایلی مشاهده می‌شود که به آن نیاز نداشته باشید.

همکاران ما متوجه شده‌اند که پوشه‌ای به نام C:pibkup وجود دارد که نیازی به آن نیست. با حذف پوشه و محتویات آن، 18 گیگابایت خالی شد.

فشرده‌سازی سیستم عامل

ویندوز 11 و 10، هر دو دارای یک ابزار رایگان داخلی به نام compact هستند که برخی از فایل‌های اصلی سیستم عامل را فشرده می‌سازد تا فضای کمتری اشغال کنند. ما آن را روی لپ تاپ ایسوس خودمان امتحان کردیم و این کار تاثیری روی عملکرد سیستم نداشت؛ اما مقدار فضای ذخیره شده سیستم ما در این مورد بسیار کم بود.

  • برنامه command prompt را به صورت run as administrator باز کنید.

  • compact /compactos:query را در خط فرمان خود بنویسید تا ببینید که آیا Compact OS قبلاً فعال شده است یا خیر.

نکته: در سیستم شرکت ما، ویندوز پاسخ داد که سیستم عامل فشرده برای این دستگاه مفید نیست؛ اما ما تمام تلاش خود را کردیم تا فعال شود.

  • دستور compact /compactos را وارد کنید. همیشه برای فعال کردن Compact OS، چند دقیقه طول می‌کشد تا سیستم فشرده‌سازی خود را انجام دهد.

با این کار، لپ تاپ ایسوس همکار ما، 3 گیگابایت را پاک کرد. با اینکه عدد زیادی نیست؛ اما در برخی از شرایط، شما مجبور هستید تا هر کاری برای سیستم خود انجام دهید.

فشرده‌سازی پوشه و یا کل درایوها

ویندوز 11 و 10، دارای ویژگی هستند که به شما امکان می‌دهد هر درایو یا پوشه‌ای را که از سیستم فایل NTFS استفاده می‌کند را به صورت یک فایل فشرده درآورید. این کار باعث صرفه‌جویی در فضای دیسک می‌شود، اما به عملکرد کلی سیستم شما آسیب می‌رساند؛ زیرا سیستم باید هر برنامه و فایل داده‌ای را هنگام باز کردن، از حالت فشرده خارج کند. همچنین، انجام یا لغو آن واقعاً زمان زیادی می‌برد. با این وجود، اگر به دنبال خالی کردن فضای ذخیره‌سازی خود هستید، این کار می‌تواند مفید باشد.

  • روی پوشه یا درایو خود کلیک راست کرده و Properties را بزنید.

  • روی دکمه Advanced کلیک کنید.

  • گزینه Compress contents to save disk space را فشار دهید.

روی Apply کلیک کنید.

 •  

  • گزینه Apply changes to this folder, subfolders را انتخاب کرده و Ok را بزنید.
  • در صورت درخواست مجوزها از سمت Admin، روی گزینه Continue کلیک کنید.

زمان زیادی برای فشرده‌سازی طول خواهد کشید و این مدت زمان بستگی به تعداد فایل‌ها و پوشه‌ها دارد. فشرده‌سازی یک پوشه 2.36 گیگابایتی Documents، فقط 2 دقیقه و نیم به طول انجامید و 0.36 گیگابایت فضا ذخیره کرد؛ اما وقتی سعی کردیم کل درایو خود را فشرده کنیم، سیستم به ما هشدار داد که تکمیل آن بیش از 16 ساعت طول می‌کشد.

غیرفعال کردن System Protection

اگر فضا دارید، Windows System Protection تنظیم خوبی برای فعال کردن آن است. System Protection یک نقطه بازیابی ایجاد می‌کند که اگر سیستم عامل ناپایدار شد یا بوت نشد، می‌توانید به آن بازگردید. با این حال، حتی یک نقطه بازیابی کوچک می‌تواند فضای زیادی را اشغال کند. بنابراین اگر نسخه پشتیبان سیستم را روی یکی از بهترین هارد دیسک‌های قابل حمل یا SSD نگه می‌دارید، غیرفعال کردن آن راه خوبی خواهد بود.

  • کلمه restore point را جستجو کرده و روی نتیجه آن بروید.

  • درایو بوت خود را انتخاب (احتمالاً درایو C) و روی Configure کلیک کنید.

روی Disable System protection بزنید و دکمه Ok را فشار دهید.

در صورت درخواست مجوز، گزینه Yes را انتخاب کنید.

این عملیات حداقل 9.5 گیگابایت برای سیستم همکاران ما فضا باز کرد و می‌توان آن را به عنوان یک انتخاب مطمئن، به حساب آورد.

Windows Features را حذف کنید

از دیگر کارهایی که می‌تواند فضای ذخیره‌سازی ویندوز شما را بهبود بخشد، حذف Windows Features است؛ جهت پاک کردن آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به منوی Turn Windows features on or off بروید. شما می‌توانید با جستجو کردن عبارت Turn Windows features به آن مسیر برسید.

  • تیک ویژگی‌هایی را که نمی‌خواهید، بردارید و روی OK کلیک کنید.

حجم بیشتر فایل‌هایی که با این قابلیت حذف می‌شوند، کوچک است و امکان دارد به آنها نیاز داشته باشید.

حذف پارتیشن ریکاوری

اکثر رایانه‌های رومیزی از پیش ساخته شده و تقریباٌ همه لپ تاپ‌ها، دارای یک پارتیشن بازیابی هستند. در آن، فضای کوچک درایو بوت که برای فایل‌هایی که ویندوز می‌تواند برای بازگرداندن سیستم عامل به تنظیمات کارخانه استفاده کند، رزرو شده است. گاهی اوقات این عملیات، کمتر از 1 گیگابایت را برای شما حذف می‌کند؛ اما در برخی دیگر، می‌تواند چندین گیگابایت باشد. اگر از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه می‌‎کنید، نیازی به پارتیشن بازیابی ندارید.

  • برنامه command prompt را باز کنید.

  • عبارت Diskpart را بنویسید.

لیست دیسک را وارد کنید. پس از آن لیستی از تمام درایوها مشاهده می‌شود. اگر فقط یک درایو دارید، دیسک 0 خواهد بود.

دیسک انتخابی [num] را بزنید. این گزینه شماره درایو است.

وارد list partition شوید. پس از آن لیستی از پارتیشن‌ها برایتان نمایش داده خواهد شد.

  • پارتیشن انتخابی [num] را وارد کنید. مطمئن باشید که این مورد درست است.

  • حذف پارتیشن را انتخاب کنید.

نکته: اکنون باید از بین رفته باشد.

  • مدیریت دیسک را راه اندازی کنید. با جستجوی عبارت Launch disk management می‌توانید به آنجا برسید.

  • روی پارتیشن اصلی خود راست کلیک کرده و گزینه Extend Volume را بزنید.
  • برای انتخاب فضای خالی دو بار روی Next کلیک کنید و سپس Finish را فشار دهید.

اگر پارتیشن بازیابی را حذف کرده‌اید، می‌توانید آن را به پارتیشن اصلی خود اضافه و آن فضا را دوباره درخواست کنید؛ اما باید مراقب باشید که یک پارتیشن دیگر به طور تصادفی حذف نشود؛ زیرا انجام این کار می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. اگر به طور تصادفی این اتفاق رخ دهد، تمام اطلاعات درایو را از دست خواهید داد و سیستم عامل باید دوباره نصب شود.

غیرفعال کردن Hibernation برای بیشتر شدن فضای خالی هارد

هنگامی که می‌خواهید در مصرف برق صرفه جویی کنید، می‌توانید رایانه خود را به حالت Sleep قرار دهید یا آن را به حالت خواب زمستانی در آورید. گزینه Sleep، حافظه را روشن نگه می‌دارد و CPU در حالت کم مصرف کار می‌کند. در حالت Hibernation، محتویات رم شما روی دیسک ذخیره می‌شود. اگر سیستم و یا لپ تاپ خود را روی حالت Sleep قرار دهید، باتری آن تا حدی خالی می‌شود. لپ تاپ‌های مدرن، اخیراً به طور خودکار به حالت خواب زمستانی می‌روند. به طور کلی، ما فکر می‌کنیم که فعال کردن خواب زمستانی، تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. 

  • به برنامه command prompt بروید.

  • عبارت powercfg /h off را وارد کنید.

اکنون مقدار فضایی را که خواب زمستانی اشغال می‌کند، ذخیره خواهید کرد. این مقدار، تقریباً به اندازه مقدار رم شما است.

برنامه‌هایی را که قابل استفاده نیستند را حذف کنید

زمانی که فضای کمی دارید، عاقلانه است که به برنامه‌هایی که نصب کرده‌اید نگاهی بیندازید و ببینید آیا مواردی هستند که دیگر به آن‌ها نیاز نداشته باشید.

  • به Settings->Apps->Installed Apps in Windows 11 یا Settings->Apps بروید.

  • مرتب‌سازی بر اساس حجم برنامه از حجم بیشتر به کمتر را بزنید.

  • برنامه‌ای را که نیاز ندارید حذف کنید.

اگر در رایانه شخصی خود بازی‌هایی دارید که در حال حاضر آن‌ها را اجرا نمی‌کنید، با پاک کردن آن‌ها می‌توانید فضای زیادی را دوباره برای خود آزاد سازید.

تا الان چه نکاتی را درباره افزایش فضای درایو سی ویندوز یاد گرفتیم؟

همه روش‌های بیان شده، ارزش امتحان کردن را ندارند و شما باید با توجه به حجمی که قرار است در اختیار شما بگذارد آنها را اعمال کنید. لپ تاپ مشتریمان، پس از استفاده از روش‌های بالا، 50 گیگابایت را در اختیار ما قرار داد. خوشبختانه، اگر فضای خالی دیسک در ویندوز 11 یا 10 کم است، راه‌های زیادی برای آزاد کردن آن‌ها وجود دارد که در این مقاله از ایسوس ایران به برخی از مهم‌ترین آنها پرداختیم.

پیشنهاد مطالعه بیشتر

2 دیدگاه در “11 روش برای افزایش فضای خالی درایو C در ویندوز 11

 1. mahdi vaziri گفت:

  خیلی ممنونم از مقاله خوبتون. من با همین روش ها تونستم فضای درایو سی ویندوز رو بیشتر کنم. خودم حین کار با فتوشاپ یهو دیدم ارور فضای ذخیره سازی میده که بعدش فهمیدم مشکل از درایو c لپتاپمه. خلاصه تشکر از مقالتون

  1. ایسوس ایران گفت:

   سلام مهدی عزیز. خوشحالیم که مقاله ما برای شما مفید واقع شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شعب تحویل حضوری ایسوس ایران
شعبه های فعال امروز
مرکز خدمات ایسوس ایران

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت برج آ طبقه هفتم واحد ۷۰۴ - ایسوس ایران

فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت
فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه همکف واحد 03 (جمعه ها باز است) - ایسوس ایران

فروشگاه 152 پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه اول واحد 152 - ایسوس ایران

این امکان فراهم است که سفارش‌تان را از 25 شعب ایسوس ایران در شهر تهران دریافت فرمایید.

کارشناسان ما در تمام شعب ایسوس ایران آماده پاسخگویی و راهنمایی به شما برای خرید هستند. برای راهنمایی بیشتر با شماره 45639-021 تماس بگیرید.