آماده باشید که وقت مهاجرت به مایکروسافت Edge رسیده است

دلایل-مهاجرت-به-مایکروسافت-اج
در این مقاله میخوانید:

بسیاری از کاربران، از مرورگرهایی مانند گوگل کروم و فایرفاکس استفاده می‌کنید؛ اما شاید جالب باشد بدانید که مرورگر Microsoft Edge نیز از همان موتور کرومیوم گوگل کروم استفاده می‌کند. علاوه بر امکانات پایه‌ای کروم، مرورگر Microsoft Edge قابلیت‌های جذاب و بسیار کاربردی دیگری نیز دارد که در این مقاله از ایسوس ایران به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در ویندوز 11، مایکروسافت اج چیزی بیشتر از اینکه صرفاً دروازه‌ای برای دسترسی به وب‌سایت‌ها و خدمات مورد علاقه شما باشد، دارد. با وجود قابلیت‌های قوی، بسیاری از کاربران ممکن است به طور کامل از پتانسیل آن استفاده نکنند و ابزارهایی را که می‌تواند تجربه مرور آن‌ها را بهبود ببخشد از دست بدهند. این 11 ویژگی که در این مقاله معرفی کردیم، می‌تواند تجربه مفید شما را در استفاده از مرورگر مایکروسافت اج ویندوز 11 ارتقاء دهد.

قابلیت استفاده کردن از سرویس شبکه خصوصی مجازی داخلی (VPN) با شخصی سازی متنوع

مایکروسافت اج، دارای یک ویژگی شبکه خصوصی مجازی داخلی (VPN) است که می‌تواند یک لایه امنیتی اضافی در هنگام وب‌گردی اضافه کند. اتصال VPN به شما امکان می‌دهد ترافیک را از طریق یک شبکه راه دور هدایت کرده و آدرس IP عمومی خود را پنهان کنید، حفاظت را افزایش دهید و ردیابی آنلاین را به حداقل برسانید.

این سرویس با همکاری مایکروسافت و Cloudflare برقرار می‌شود. این امکان نیز رایگان است، اما فقط 5 گیگابایت داده در هر ماه ارائه می‌دهد. برای شروع کار با ویژگی VPN در Microsoft Edge، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. روی دکمه Settings and more در گوشه سمت راست بالا کلیک کرده و گزینه Settings را فشار دهید.
 3. روی Privacy, search, and services کلیک کنید.
 4. سوئیچ جابجایی Microsoft Edge Secure Network را فعال کرده تا ویژگی VPN در بخش Security فعال شود.
 5. در صورت وجود، روی دکمه Get VPN for free کلیک کنید.
 6. در آخر، گزینه Optimized را بزنید.

پس از تکمیل مراحل، VPN داخلی به طور خودکار در شبکه‌های بی‌سیم عمومی، شبکه‌های ناامن و هنگام باز کردن سایتی که شامل گواهی وب معتبر نیست، اجرا می‌شود. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که یک وب‌سایت همیشه از طریق VPN بارگیری می‌شود، سایت را باز کرده، منوی Browser Essentials را از بالا سمت راست باز کنید و تیک گزینه Always use VPN for this site را بزنید.

وجود Progressive Web Apps

در ویندوز 11 و همینطور 10، می‌توانید از Microsoft Edge برای نصب برنامه‌های وب روی رایانه خود استفاده کنید. برنامه‌های وب پیشرو (PWA)، به شما امکان می‌دهند تا یک سایت (معمولاً سایتی که نوعی عملکرد یا سرگرمی ارائه می‌دهد) را مشابه یک برنامه نصب کرده و از آن لذت ببرید. برای مثال وب اپلیکیشن اسنپ یا دیجیکالا یک مثال خوب برای همین وب اپلیکیشن های PWA است. این برنامه‌ها به راحتی نصب می‌شوند و به صورت آفلاین نیز قابل استفاده هستند. برای استفاده از این قابلیت، باید مراحل زیر را انجام دهید:

وجود Progressive Web Apps
 1. مایکروسافت اج را اجرا کنید.
 2. وارد وب‌سایت موردنظر شوید.
 3. روی دکمه Settings and more در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید.
 4. منوی Apps را انتخاب کنید.
 5. گزینه Install را بزنید.

پس از انجام این مراحل، برنامه از طریق منوی استارت در دسترس خواهد بود؛ شما می‌توانید آن را به نوار وظیفه پین کرده و حتی آن را از بخش تنظیمات حذف کنید.

قابلیت تقسیم صفحه بین دو Tab مختلف

گزینه Splits Screen قابلیتی است که به شما امکان می‌دهد صفحه دوم را در همان برگه، مانند جدا کردن دو پنجره با هم روی دسکتاپ باز کنید. این ویژگی، برای مقایسه صفحات وب، نتایج جستجو از موتورهای جستجوی مختلف، تحقیقات و موارد دیگر مفید به حساب می‌آید؛ جهت استفاده از ویژگی split screen در Edge، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه را باز کنید.
 2. به نخستین وب‌سایت بروید.
 3. در بالا سمت راست روی دکمه Split screen بزنید.

نکته: اگر این دکمه در دسترس نیست، صفحه «edge://settings/appearance» را باز کرده و کلید جابجایی «Split screen button» را در بخش «Select which buttons to show on the toolbar» فعال کنید.

 1. می‌توان از جستجو به عنوان نوار آدرس برای باز کردن وب‌سایت دوم در حالت تقسیم صفحه استفاده کرد.

نکته: این صفحه همچنین فهرستی از برگه‌های باز را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید سایت‌هایی را که اغلب بازدید می‌کنید، هم ببینید.

وقتی دو صفحه در کنار هم دارید، روی دکمه More options در بالا سمت راست کلیک کرده و یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب کنید.

امکان چیدمان عمودی تب ها! (برخلاف چیدمان افقی عادی)

زبانه‌های عمودی جدید به کاربران این امکان را می‌دهد که برگه‌ها را در سمت چپ به جای انباشتن آن‌ها در بالای مرورگر روی هم قرار دهند. این حالت حرکت بین برگه‌های باز و دسترسی به برخی ویژگی‌های کنترلی مانند بستن و بی‌صدا کردن را کمی آسان‌تر می‌کند. برای استفاده از این زبانه‌ها در Microsoft Edge، باید طبق این مراحل پیش رفت:

 1. مایکروسافت اج را اجرا کنید.
 2. چند تب باید باز شود.
 3. دکمه Tab actions menu در بالا سمت چپ را بزنید.

نکته: اگر این دکمه در دسترس نیست، صفحه edge://settings/appearance را باز کرده و سوئیچ Show tab actions menu را در بخش Customize toolbar روشن کنید.

 1. گزینه Turn on vertical Tabs را بزنید.

پس از تکمیل مراحل، اکنون برگه‌ها در سمت چپ تراز خواهند شد. همیشه می‌توانید با کلیک روی دکمه Tab actions menu و انتخاب گزینه Turning off vertical tabs، این حالت را غیرفعال کنید.

ساخت فضاهای کاری و اشتراک گذاری آن

در برنامه Microsoft Edge فضاهای کاری یک ویژگی محسوب می‌شود که برای بهبود همکاری با دیگران طراحی شده است. با استفاده از این ویژگی، می‌توانید یک پنجره Edge با دسته‌ای از برگه‌های باز را مانند اشتراک‌گذاری صفحه از طریق یک چت ویدیویی با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. برای استفاده از Workspace در Edge، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. روی دکمه Workspace از بالا سمت چپ کلیک کرده و گزینه Create New را بزنید.
 3. ابتدا باید یک نام برای فضا تایید کرد.
 4. روی دکمه Done کلیک کنید.
 5. از بالا سمت راست دکمه Invite را بزنید.
 6. دکمه Copy link را فشار دهید.
 7. پیوند را از طریق ایمیل، متن یا یک رسانه دیگر، برای دیگران ارسال کنید.

پس از انجام این مراحل، افراد باید با حساب مایکروسافت خود وارد شوند تا برگه‌های فضای کاری را ببینند و با آن‌ها تعامل داشته باشند. توجه به این نکته ضروری است که این ویژگی، داده‌های شما را به اشتراک نمی‌گذارد و کاربران فقط می‌توانند محتوایی را که می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، مشاهده کنند.

حالت صرفه جویی در مصرف باتری و رم

مایکروسافت اج دارای یک حالت عملکرد است که در صورت فعال بودن، مرورگر را برای صرفه‌جویی در باتری و در عین حال کاهش استفاده از پردازنده و حافظه بهینه می‌کند. برای فعال کردن این ویژگی در Microsoft Edge، مراحل زیر را پیش ببرید:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. روی دکمه Settings and more از گوشه سمت راست بالا کلیک کرده و گزینه Settings را بزنید.
 3. از سمت چپ صفحه، روی System and performance ​​کلیک کنید.
 4. Efficiency mode را فشار دهید.

از طرف دیگر، می‌توانید پنل کناری Browser essentials را باز کرده و کلید Save power with efficiency mode را روشن کنید.

کالکشن ها

در مایکروسافت اج، مجموعه‌ها (Collections) را نیز دریافت می‌کنید. این قابلیت، برای جمع‌آوری تصاویر، متن، ویدیوها و تقریباً هر چیز دیگری را از وب آسان می‌کند. برای ایجاد یک مجموعه در Microsoft Edge، از مراحل زیر باید دنبال کنید:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. گزینه Collections را با استفاده از کلید میانبر Ctrl + Shift + Y بزنید.

اگر این دکمه در دسترس نیست، صفحه edge://settings/appearance را باز کرده و کلید جابجایی دکمه مجموعه‌ها را در بخش Select which buttons to show on the toolbar روشن کنید.

 1. دکمه Create new collection را فشار دهید.
 2. نامی را برای لیست انتخاب کنید.
 3. دکمه ذخیره را بزنید.
 4. روی مجموعه جدید ایجاد شده کلیک کنید تا باز شود.
 5. یک صفحه وب را که می‌خواهید وارد مجموعه کنید، به لیست بیاورید.
 6. گزینه Add current page را فشار دهید.
 7. مراحل 6 و 7 را برای افزودن موارد بیشتر به مجموعه تکرار کنید.

پس از تکمیل مراحل، می‌توانید به افزودن موارد به مجموعه ادامه دهید. همچنین شما برای حذف، اضافه کردن یادداشت‌ها و سازماندهی فهرست به منوی زمینه برای هر یک از موارد دسترسی خواهید داشت.

اسکرین‌شات از صفحات وب

اگر از مرورگر پیش‌فرض در ویندوز 11 استفاده می‌کنید، نیازی به نصب نرم‌افزار اضافی برای گرفتن اسکرین‌شات از صفحات وب ندارید؛ زیرا مایکروسافت اج دارای یک ابزار ضبط است که به شما امکان می‌دهد از یک بخش یا یک صفحه کامل عکس بگیرید؛ برای گرفتن اسکرین‌شات در Microsoft Edge، این مراحل را باید پیش ببریم:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. به یک صفحه وب بروید.
 3. روی صفحه، راست کلیک کرده و گزینه Screenshot را فشار دهید.

نکته: همچنین می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl + Shift + S استفاده کنید.

 1. ناحیه Capture یا دکمه Capture full page را فشار دهید.

نکته: اگر استفاده از گزینه Capture area را مد نظر دارید، می‌توانید تصویر را در کلیپ بورد کپی کرده و آن را علامت‌گذاری کنید.

 1. از ابزارهای موجود برای حاشیه نویسی تصویر می‌توان استفاده کرد. (اختیاری)
 2. روی دکمه Save کلیک کنید.

پس از تکمیل مراحل، عکس‌برداری از وب در دستگاه شما ذخیره می‌شود.

پشتیبانی از حالت Immersive Reader

گاهی اوقات به دلیل باز شدن تعداد زیادی تب در مرورگر، تمرکز کردن در هنگام خواندن مقالات آنلاین، تبلیغات و پیوندهای اطراف محتوا غیرممکن به نظر می‌رسد. Immersive Reader یکی از ویژگی‌های مهم در مایکروسافت اج به حساب می‌آید  که به سرعت صفحه را تمیز می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا روی محتوا تمرکز کنید؛ برای استفاده از Immersive Reader در Edge، باید مراحل زیر را طی کرد:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. دکمه Immersive Reader در نوار آدرس را بزنید.
 3. منوی Text preferences را باز کنید تا بتوانید اندازه متن، فاصله، فونت، سبک ستون و طرح رنگ را تغییر دهید.
 4. برای خروج از نما، دکمه Immersive Reader را بزنید.

همچنین، این ویژگی دارای گزینه خواندن مطالب با صدای بلند است و گزینه فوکوس خط به شما کمک می‌کند تا با برجسته کردن خطوطی که می‌خوانید، روی آن‌ها تمرکز کنید.

سازماندهی کردن برگه‌ها

اگرچه همیشه می‌توان برگه‌ها را به‌صورت دستی گروه‌بندی کرد، اما مرورگر گزینه‌ای نیز دارد که از هوش مصنوعی برای سازماندهی خودکار برگه‌های شما استفاده می‌کند. شما با استفاده از این قابلیت، می‌توانید همیشه ترتیب، رنگ و نام را تغییر دهید. برای سازماندهی برگه‌ها در پنجره Microsoft Edge، باید طبق مراحل زیر پیش رفت:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. تعداد زیادی وب‌سایت باید باز شود.
 3. روی دکمه Tabs options menu از بالا سمت چپ کلیک کنید و گزینه Organize tabs را بزنید.
 4. روی دکمه گروه برگه کلیک کرده و نام و رنگ را تغییر دهید. (اختیاری)
 5. با کشیدن و رها کردن صفحات در گروه صحیح، موارد را مجدداً مرتب کنید. (اختیاری)
 6. دکمه Group Tabs را فشار دهید.

پس از تکمیل این مراحل، برگه‌ها در گروه‌های مختلف سازماندهی می‌شوند؛ شما حتی می‌توانید با استفاده از میانبر صفحه کلید Ctrl + Shift + A، بین برگه‌های باز، تب مورد نظر خود را جستجو کنید.

قابلیت دراپ کردن

Drop یک ویژگی موجود در Microsoft Edge محسوب می‌شود که برای ارسال فایل‌ها و یادداشت‌ها از طریق OneDrive طراحی شده است؛ برای استفاده از Drop در Microsoft Edge، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مایکروسافت اج را باز کنید.
 2. دکمه Drop از قسمت سمت راست را فشار دهید.

نکته: اگر این صفحه را نمی‌بینید، روی دکمه Copilot کلیک کنید.

 1. دکمه Start را بزنید.
 2. فایل را مانند تصویر، ویدیو یا سند بکشید و رها کنید.
 3. دکمه Send را فشار دهید.

پس از تکمیل مراحل بالا، فایل برای دانلود از هر دستگاهی که با حساب مایکروسافت وارد شده در دسترس خواهد بود.

برای یک مهاجرت هیجان انگیز به مایکروسافت اج آماده شوید

به طور کلی، مایکروسافت اج، بسیار سبک‌تر از مرورگر اینترنت اکسپلورر بوده و شباهت زیادی به مرورگرهای کروم و فایرفاکس دارد. این نرم‌افزار، از موتورهای رندرینگ Trident و Chakra JavaScript استفاده می‌کند؛ اما مایکروسافت در نهایت تصمیم گرفت آن را منسوخ کند و نسخه‌ای بر پایه کرومیوم را ارائه دهد؛ شما با استفاده از این مرورگر، قابلیت‌های فراوانی را در اختیار خواهید داشت. از دیگر قابلیت های مرورگر اج، پشتیبانی از همه افزونه ها و پلاگین های کروم است. درحقیقت مایکروسافت اج نه تنها هیچ کم و کاستی نسبت به کروم ندارد بلکه امکانات آن بسیار بیشتر از گوگل کروم است.

پیشنهاد مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟