راهنمای قدم به قدم نصب ویندوز

راهنمای نصب ویندوز
در این مقاله میخوانید:

نصب ویندوز روی لپ تاپ

ویندوز به عنوان بزرگترین و پر استفاده ترین سیستم عامل های موجود در جهان بوده و نصب ویندوز برای افرادی که به تازگی سیستم شخصی خود را جمع کرده یا لپ تاپ جدیدی خریداری کرده اند، یک چالش بزرگ به حساب آمده و اکثر افراد پروسه نصب ویندوز را بلد نبوده یا از اجرای آن واهمه دارند و این در حالی است که نصب ویندوز را می توان ساده ترین نصب یک سیستم عامل عنوان کرد که با داشتن کمترین دانش، قابل انجام است.

نصب ویندوز، با توجه به نیاز کاربران به این سیستم عامل و وابستگی امور مختلف به این موضوع، امری است که نیاز بیشتر کاربران بوده و در مواقعی که ویندوز دچار مشکل شده باشد، باید آن را مجددا نصب کرد که این موضوع برای کاربرانی که با پروسه نصب ویندوز آشنایی ندارند، به یک کابوس تبدیل شده است.

با توجه به این مهم، در این مقاله برای شما راهنمای نصب قدم به قدم ویندوز 10 و راهنمای مرحله به مرحله ویندوز 11 را در نظر گرفتیم تا بتوانید به بهترین و ساده ترین شکل ممکن، اقدام به نصب این دو ویندوز کرده و از آن ها نهایت استفاده را ببرید. این نکته شایان ذکر است که تهیه فایل ISO مورد نیاز برای نصب ویندوز، به عهده کاربران بوده و بهتر است که از سایت رسمی مایکروسافت آن را دریافت کنید.

راهنمای نصب ویندوز

نصب ویندوز ۱۰ پرو

برای نصب ویندوز 10، کافی است با مراجعه به تنظیمات بایوس و انتخاب فلش حاوی فایل های نصبی ویندوز، از روی آن دستگاه را بوت کرده و وارد صفحه زیر خواهید شد که با زدن هر کلیدی روی کیبورد وارد صفحه نصب ویندوز می‌شوید. 

 • در اولین مرحله نصب ویندوز بایستی زبان آن را انتخاب نمایید. مطابق تصویر سه بخش موردنظر را به ترتیب English، English و US انتخاب کنید.
 • حال روی Install now کلیک کنید.
 • در صفحه بعدی با زدن تیک I accept the license terms و دکمه Next مراحل نصب را ادامه دهید.
 • در صورتی که صفحه مربوط به لایسنس ویندوز باز شد روی گزینه I don’t have a product key کلیک کنید. (در این مقاله به آموزش فعال سازی ویندوز خواهیم پرداخت )
 • صفحه جدیدی که باز می‌شود دو گزینه برای نصب ویندوز به شما ارائه می‌کند. مورد اول برای آپگرید ویندوز به صورت آفلاین کاربرد دارد. اما مورد دوم که انتخاب ماست برای پاک کردن کامل ویندوز قبلی و نصب ویندوز جدید است.
 • در این مرحله شما می‌توانید هارد سیستم خود را پارتیشن بندی کنید. توجه داشته باشید که در صورت پارتیشن بندی هارد، تمام اطلاعات موجود در هارد به صورت کامل پاک می‌شود، بنابراین با دقت در این مرحله، درایوی که قصد دارید ویندوز را روی آن نصب کنید ( و یا قصد تعویض ویندوز نصب شده روی آن را دارید )، انتخاب کنید.
 • حال مراحل نصب ویندوز آغاز و با گذشت زمان (بسته به مشخصات سیستم شما، بین 10 تا 30 دقیقه )، نصب ویندوز به پایان می‌رسد.
 • با کامل شدن مراحل نصب ویندوز، سیستم ریستارت خواهد شد. ممکن است دوباره شاهد صفحه بوت که در آن عبارت Press any key …… نوشته شده، باشید. هیچ دکمه‌ای را نزنید تا از این مرحله گذر کنید و وارد مراحل نهایی نصب ویندوز شوید.
 • در این بخش، Region را United States انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید زبان نوشتاری ویندوز را انتخاب کنید. ابتدا US را انتخاب و سپس روی گزینه Add Layout کلیک کرده تا زبان فارسی Persian را نیز به سیستم اضافه کنید.
 • در مرحله بعد Set up for personal use را انتخاب کنید.
 • در این مرحله نیاز به ثبت اکانت مایکروسافت است که اگر قصد استفاده حداکثری از تمام امکانات ویندوز و سرویس های مایکروسافت را دارید، به شما توصیه می کنیم در این مرحله وارد اکانت خود شوید.
 • اگر در مرحله قبلی، اکانت محدود Offline را برگزیده اید، در این قسمت می‌توانید برای یوزر خود کلمه عبور تعریف کنید. در صورت عدم نیاز به کلمه عبور با خالی گذاشتن باکس، روی دکمه next کلیک کنید.
 • در مرحله حریم خصوصی بنا به نظر خود تنظیمات را انجام و در انتها روی دکمه Accept کلیک کنید.
 • در این مرحله که مربوط به اتصال گوشی و سیستم به یکدیگر است که با توجه به نیاز خود، می توانید آن را انجام داده یا گزینه Do it later را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی گزینه Only save files to this pc را انتخاب کرده تا وارد مرحله نهایی شوید.
 • صفحه مربوط به دستیار صوتی کورتانا آخرین مرحله نصب ویندوز است که در صورت نیاز به استفاده از آن تیک گزینه Let Cortana respond to hey cortana را زده و روی دکمه Accept کلیک کنید.
 • با گذشت چند دقیقه ویندوز شما راه اندازی خواهد شد.
 • در ادامه باید اقدام به نصب درایور های مورد نیاز دستگاه کرده و پس از ریستارت مجدد، می توانید مشغول نصب آفیس، نرم افزارهای کاربردی و سایر موارد شوید.

نصب ویندوز ۱۰ اینتر پرایز

در بحث راهنمای نصب ویندوز 10 اینتر پرایز، باید عنوان کرد که نصب این ویندوز با نسخه Pro هیچ تفاوتی ندارد. زیرا در بحث شیوه نصب، تمامی نسخه های ویندوز یکسان عمل کرده و این موضوع سبب شده تا کاربران با یادگیری نصب یک نسخه، بتوانند سایر نسخه ها را نیز نصب کرده و به این شکل، به کارگیری و نصب ویندوز در تمامی نسخه ها آسان تر شود. نسخه اینترپرایس چند تفاوت خاص با نسخه های پرو داشته که باعث شده این سیستم عامل بیشتر مناسب کاربران تجاری و کسب و کار ها شود.

در نسخه اینتر پرایز ویندوز ۱۰، کاربران از قابلیت های متعددی مثل windows to go می توانند برخوردار بوده و این قابلیت ها، بیشتر مناسب کاربران حرفه ای و سازمانی بوده که نیازمند قابلیت های خاص در راستای رفع نیاز های پردازشی خود و سازمان بوده و همچنین، می خواهند با استفاده از ویندوز ۱۰ اینتر پرایز، یک اتصال خوب میان ویندوز سرور و سیستم های مورد استفاده در میان کارمندان سازمان ایجاد کرده و مدیریت این سیستم ها، آسان تر گردد. همچنین این ویندوز، به کاربران امکان فعال سازی دست جمعی سیستم ها توسط لایسنس ویندوز سرور را داده که سبب می شود، کار فعال سازی سیستم های سازمان و همچنین دریافت آپدیت های  آن ها، به بهترین شکل ممکن رخ دهد.

نحوه نصب ویندوز

نصب ویندوز ۱۱ پرو

برای نصب ویندوز 11، مشابه با ویندوز 10،بعد از خرید ویندوز، در ابتدای امر فلش مورد نیاز برای نصب را ایجاد کرده و پس اتز تغییر تنظیمات بایوس و بوت شدن از روی فلش، اقدام به طی کردن مراحل نصب می کنیم.

 •  بعد از بوت سیستم ، مراحل نصب ویندوز 11 شروع می شود ، در بخش ابتدایی روی NEXT کلیک کنید.
 • اکنون روی Install now کلیک کنید.
 • در مرحله بعد ممکن است که لیست نسخه های مختلف ویندوز 11 را مشاهده کنید. در این آموزش ما قصد نصب نسخه PRO را داریم، بنابراین، آن را انتخاب کرده و روی next کلیک کنید.
 • مانند تصویر زیر تیک گزینه I accept را زده و روی Next کلیک کنید.
 • در این مرحله، بهترین کار، انتخاب گزینه یعنی Custom install می باشد.
 • در این مرحله شما می‌توانید هارد سیستم خود را پارتیشن بندی کنید. توجه داشته باشید که در صورت پارتیشن بندی هارد، تمام اطلاعات موجود در هارد به صورت کامل پاک می‌شود، بنابراین با دقت در این مرحله، درایوی که قصد دارید ویندوز را روی آن نصب کنید ( و یا قصد تعویض ویندوز نصب شده روی آن را دارید )، انتخاب کنید. و سپس گزینه Next را انتخاب کنید.
 • حال مراحل نصب ویندوز 11 آغاز و با گذشت زمان (بسته به مشخصات سیستم شما، بین 10 تا 30 دقیقه )، نصب ویندوز به پایان می‌رسد.
 • با ریستارت سیستم شما با صفحه Getting Ready مواجه می شوید که این مرحله نیز بسته به سخت افزار سیستم شما اندکی طول خواهد کشید. بعد از این مرحله سیستم یکبار دیگر ریستارت می شود تا وارد مرحله تنظیمات اولیه ویندوز 11 شویم.
 • بعد از ریستارت شدن مجدد سیستم، مراحل تنظیمات اولیه ویندوز 11 را شروع می کنیم ، با دیدن تصویر زیر شما می توانید کشور محل سکونت خود را انتخاب کنید، در این بخش United States را برگزیده و سپس روی YES کلیک کنید. )=( علت عدم انتخاب ایران، تحریم های بین المللی است )
 • در این مرحله می توانید زبان اول کیبورد را انتخاب کنید که بهتر است روی حالت پیش فرض یعنی US باشد. بعد از انتخاب روی YES کلیک کنید.
 • برای اضافه کردن زبان فارسی به کیبورد در این مرحله باید روی Add layout کلیک کنید.
 • اکنون از لیست انتخابی Persian ( Iran ) را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.
 • در این مرحله دوباره Persian را انتخاب و روی Next کلیک کنید.
 • در این مرحله گزینه اول یعنی Set for Personal use را انتخاب کرده و سپس Next را کلیک کنید. ( در صورتی که سیستم سازمانی و یا برای مدارس است، گزینه اول انتخاب شود )
 • در این مرحله اگر شما ایمیلی از دامنه های Hotmail یا outlook  مایکروسافت را دارید، اکانت و پسورد خود را وارد کرده و لاگین کنید. ( توجه کنید که برای استفاده از مایکروسافت استور، اکانت شما باید اکانت آمریکا بوده و در صورت نداشتن، با استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی، یک اکانت مایکروسافت ایجاد کنید )
 • اگر به دنبال استفاده از اکانت آفلاین هستید، گزینه Sign-in option را انتخاب کرده و روی گزینه Offline Account را برگزیده و در صفحه بعدی Skip for now را انتخاب کنید.
 • بعد از مراحل لاگین با ایمیل شما، برای ویندوز 11 می توانید یک پین کد را به عنوان رمز عبور قرار دهید.برای این کار، کافی است روی Create Pin کلیک کنید.
 • در این مرحله گزینه های امنیتی و سفارشی ویندوز را مشاهده می کند که می توانید به دلخواه غیر فعال کنید اگر قصد دارید به صورت پیش فرض باشید روی Next کلیک کنید.
 • اگر با اکانت مایکروسافت لاگین کرده اید، در این مرحله امکان انتخاب دارید که آیا دیتاهای شما روی وان درایو به صورت آنلاین بکاپ گیری شود. اگر قصد انجام این کار را دارید روی Next کلیک کنید و اگر قصد دارید فقط روی ویندوز شما محفوظ باشید گزینه Only save files to this pc را بزنید.
 • بعد از طی مراحل و مشاهده پیغام This might take a few minutes که معمولا 3-5 دقیقه طول می کشد، بوده و پس از آن ویندوز آماده اجرا می شود.

نصب ویندوز ۱۱ اینتر پرایز

اگ ربه دنبال راهنمای نصب ویندوز ۱۱ اینترپرایس هستید، باید عنوان کنیم که نصب این نسخه از ویندوز 11 با نسخه Pro این سیستم عامل، هیچ تفاوتی ندارد. زیرا در بحث شیوه نصب، تمامی نسخه های ویندوز یکسان عمل کرده و این موضوع سبب شده تا کاربران با یادگیری نصب یک نسخه، بتوانند سایر نسخه ها را نیز نصب کرده و به این شکل، به کارگیری و نصب ویندوز در تمامی نسخه ها آسان تر شود. نسخه اینترپرایس چند تفاوت خاص با نسخه های پرو داشته که باعث شده این سیستم عامل بیشتر مناسب کاربران تجاری و کسب و کار ها شود.

در نسخه اینتر پرایز ویندوز ۱۱، کاربران قابلیت های حرفه ای و بیشتری را دریافت کرده و این قابلیت ها، ویندوز 11 اینترپرایز را مناسب کاربران حرفه ای و سازمانی ساخته که از قابلیت های خاص این سیستم عامل، در راستای رفع نیاز های پردازشی خود و سازمان استفاده کرده و می خواهند با استفاده از ویندوز 11 اینتر پرایز، یک اتصال خوب میان ویندوز سرور و سیستم های مورد استفاده در میان کارمندان سازمان ایجاد کرده و مدیریت این سیستم ها، آسان تر گردد. همچنین این ویندوز، به کاربران امکان فعال سازی دست جمعی سیستم ها توسط لایسنس ویندوز سرور را داده که سبب می شود، کار فعال سازی سیستم های سازمان و همچنین دریافت آپدیت های  آن ها، به بهترین شکل ممکن رخ دهد.

نصب ویندوز ۱۰ با فلش روی لپ تاپ ایسوس vivobook

برای نصب ویندوز ۱۰ با فلش  روی لپ تاپ ایسوس vivobook، می توانید مطابق راهنمای زیر، یک فلش بویتبل برای نصب ویندوز ۱۰ با فلش  روی لپ تاپ ایسوس vivobook را اجاد کنید. البته مارحل زیر برای ایجاد فلش بوتیبل در راستای نصب ویندوز ۱۱ با فلش  روی لپ تاپ ایسوس vivobook نیز قابل استفاده است.

 • نرم افزار روفوس را روی سیستم خود اجرا کنید. (این نرم افزار را با جستجو در گوگل یا مراجعه به سایت روفوس می‌توانید به صورت رایگان دانلود و نصب نمایید.)
 • در پنجره باز شده همانند تصویر از قسمت Device فلش خود را انتخاب کنید.
 • حال با انتخاب دکمه Select فایل ISO ویندوز را انتخاب نمایید.
 • در این مرحله نوع پارتیشن استایل و Target System را انتخاب کنید.
 • در انتها با کلیک روی دکمه Start کار بوتیبل کردن فلش شما آغاز و چند دقیقه بعد به پایان می‌رسد.
 • توجه داشته باشید که با نصب ویندوز تمام محتویات درایو انتخابی شما به صورت کامل پاک خواهد شد. از این رو پیش از نصب ویندوز فایل‌های مورد نیاز خود را به درایوهای دیگر یا هارد اکسترنال انتقال دهید.

پس از بوتیبل کردن فلش لازم است در گام بعدی بوت سیستم خود را روی فلش قرار دهیم. با استفاده از محیط بایوس، می توانید ترتیب و نظم دستگاه های بوت را تغییر و فلش مورد نظر را به عنوان گزینه اول انتخاب کنید تا با آن، به محیط نصب ویندوز بوت شوید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
شعب تحویل حضوری ایسوس ایران
شعبه های فعال امروز
مرکز خدمات ایسوس ایران

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت برج آ طبقه هفتم واحد ۷۰۴ - ایسوس ایران

فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت
فروشگاه 03 ایسوس ایران پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه همکف واحد 03 (جمعه ها باز است) - ایسوس ایران

فروشگاه 152 پایتخت

آدرس فروشگاه: مجتمع کامپیوتر پایتخت طبقه اول واحد 152 - ایسوس ایران

این امکان فراهم است که سفارش‌تان را از 25 شعب ایسوس ایران در شهر تهران دریافت فرمایید.

کارشناسان ما در تمام شعب ایسوس ایران آماده پاسخگویی و راهنمایی به شما برای خرید هستند. برای راهنمایی بیشتر با شماره 45639-021 تماس بگیرید.