دسته‌بندی نشده

نحوه‌‌ی راه‌اندازی و چگونگی استفاده از بایوس در ویندوز 10

نحوه‌‌ی راه‌اندازی و چگونگی استفاده از بایوس در ویندوز 10 - ایسوس ایران

اگر برای شما سؤال است که چگونه به بایوس ویندوز 10 در لپ‌تاپ ایسوس ورود کنید، جای مناسبی آمده‌اید. ورود به بایوس در ZenBook و سایر لپ‌تاپ‌های ایسوس فوق‌العاده آسان است.

بایوس چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

برای افرادی که ناآشنا هستند، بایوس یا BIOS مخفف Basic Input/Output System است. بایوس امکان دسترسی برای انجام تغییرات در تنظیمات اصلی رایانه را برای شما فراهم می‌کند، چیزی که در صورت عدم کارکرد صحیح ویندوز 10، ضروری است. بیشتر اوقات، نباید در بایوس ویندوز بیهوده گشت‌وگذار کنید، زیرا ممکن است منجر به تغییراتی شود و مثلاً در صورت نیاز به بوت شدن از USB، از دیسک سخت بوت شود. شما می‌توانید وضعیت عملکرد CPU را بررسی کنید.

تکرار می‌کنیم: به بایوس سیستم ورود نکنید، مگر این‌که یک کاربر باتجربه باشید. اگر ندانید که چه کارهایی باید بکنید، ممکن است آسیب جدی به لپ‌تاپ خود وارد کنید.

چگونه بایوس لپ‌تاپ ایسوس را راه‌اندازی کنیم؟

این کار آسان است. کافی است لپ‌تاپ خود را خاموش کنید، سپس کلید F2 را در حالی که کلید Power (کلید روشن و خاموش کردن) را فشار می‌دهید، فشار داده و نگه دارید. شما باید کلید F2 را تا زمانی که وارد بایوس می‌شوید، نگه دارید. پس از آن، می‌توانید محیط EZ Mode را مشاهده کنید. محیطی که تمام اطلاعات مهم سیستم که به آن نیاز دارید را در یک نگاه نشان می‌دهد. اگر این راه کارآمد نبود، ممکن است حالت راه‌اندازی سریع در رایانه شما فعال باشد. برای لغو این حالت، کلید شیفت را نگه دارید و بر روی گزینه Shut Down در منوی Start کلیک کنید تا کامپیوتر شما کاملاً خاموش شود.

در Bios چه باید بکنیم؟

اگر به عملیاتی فراتر از آنچه که در EZ Mode وجود دارد، نیاز دارید، بر روی گزینه حالت پیشرفته یا Advance Mode کلیک کنید یا روی کلید F7 بزنید. حالت پیشرفته نیز به 5 زبانه تقسیم می‌شود: زبانه اصلی (Main)، پیشرفته (Advanced)، بوت (Boot)، امنیت (Security) و ذخیره و خروج (Save & Exit).
سربرگ Main، تمام اطلاعات مربوط به کامپیوتر شخصی شما را شامل می‌شود، از جمله نسخه (Version)، شماره سریال، تقسیم‌­بندی حافظه و زمان سیستم.
از سربرگ پیشرفته یا Advanced، می‌توانید با فلش کردن دیسک سخت، اطلاعات جدید را قرار دهید، پیکربندی افزونه‌های USB و Thunderbolt را تغییر دهید، تنظیمات شبکه را پیکربندی کنید و بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهید.
سربرگ بوت این امکان را فراهم می‌کند که تصمیم بگیرید سیستم از طریق پیش‌فرض سیستم، بوت یا راه‌اندازی شود، از طریق USB راه‌اندازی شود یا از سایر دیسک‌های سخت.
از سربرگ امنیت، کاربران می‌توانند رمز ورود مخصوص مدیر سیستم را تعریف کنند. زمانی که می‌خواهید دسترسی را از سطح بالا برای لپ‌تاپی که به اشتراک گذاشته‌شده محدود کنید، این گزینه بسیار کمک می‌کند.
هنگامی‌که همه تغییرات مورد نظرتان انجام شد، سربرگ ذخیره و خروج میزبانی برای اقداماتی شامل نادیده گرفتن تغییرات و بازیابی پیش‌فرض‌های سیستم خواهد بود.
این مقاله باید دیدگاه واضحی از آنچه که از بایوس لپ‌تاپ ایسوس توقع دارید، به شما ارائه دهد. این رابط کاربری خاص ممکن است برای هر مدل متفاوت از مدل دیگر باشد، اما تکنیک ورود به آن برای همه سیستم‌ها یکسان است. به یاد داشته باشید که بایوس یک فرآیند جدی است و برای بیشتر قسمت‌ها، باید بتوانید بیشتر مشکلات را از طریق ویندوز 10 برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.